چگونه بیت کوین بفروشیم؟

ممنون از امتیاز شما
[Total: 1 Average: 5]

فروش بیت کوین برای تازه‌کارانی که قصد سرمایه‌گذاری در بیت کوین را دارند، مسئله ای حائز اهمیت است. قبل از بیان مسائل مربوط به فروش بیت کوین، ابتدا به اشنایی با مفهوم بیت کوین می­پردازیم. در سال ۲۰۰۸، درست کمی پس از بحران اقتصادی بزرگ آن زمان، یک مفهوم جدید از پول و دارایی به نام بیت کوین ارائه شد که به عقیده بسیاری از اقتصاد دانان می‌تواند آینده اقتصاد جهان را متحول کند و یا حداقل شروع کننده این جریان باشد. بیت کوین، یک ارز و پول دیجیتال و همچنین یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه است.

چیزی که بیت کوین را از دیگر پول ‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچ کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه، نهاد یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت کوین به دست تمام کاربران آن است. در روش‌های سنتی برای انتقال پول، شما نیاز اعتماد به واسطه‌ ها و موسساتی مثل بانک دارید اما با بیت کوین می‌توانید بدون نیاز به اعتماد به هیچ موسسه و نهادی، به تمام جهان و به صورت مستقیم و همتا به همتا پول (بیت کوین) ارسال کنید. بیت کوین هیچ‌گونه شکل و فرم فیزیکی ندارد و فقط به صورت دیجیتالی منتقل می‌شود. در بیت کوین و ارزهای دیجیتال شما خودتان مسئول نگهداری از دارایی‌هایتان هستید.

اگر هکری از حساب بانک شما دزدی کند، بانک مرکزی موظف است پول شما را بدهد. اما اگر کیف پول شما هک شود و بیت کوین های شما به سرقت روند پیگیری آن به شدت مشکل است. بنابراین حتما از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان بگیرید تا در صورت مفقودی رمز کیف پول یا خراب شدن دستگاهی که برنامه روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید.

آشنایی با خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین یک دارایی است. همچنین همانطور که احتمالا می‌دانید این دارایی فیزیکی نیست و به صورت دیجیتالی منتقل می‌شود.

خرید بیت کوین از سایت‌های فروشنده بیت کوین و یا به‌طور مستقیم از طریق افراد دیگر انجام می‌پذیرد. شما می توانید با روش‌های مختلفی مانند کارت‌های اعتباری، حساب‌های اینترنتی و یا حتی با سایر ارزهای دیجیتال، از سایت‌ها یا افراد حقیقی، بیت کوین خریداری نمایید. فروشنده‌های معتبر در هنگام خرید بیت کوین با پول‌های سنتی، از شما درخواست احراز هویت با مدارک شناسایی می‌کنند و دلیل آن هم این است که خطر کلاه‌برداری‌های احتمالی کاهش یابد.

معمولا کسانی که بیت کوین خریداری می­کنند یا استخراج می­کنند، یا از طریق فعالیت‌های اینترنتی یا هدیه، بیت کوین کسب کرده اند، به طور خودکار راه فروش آن را نیز یاد می‌گیرند، زیرا از همان جایی که بیت کوین خریداری می­شود، به فروش هم می­رسد. بهتر است برای فروش بیت کوین‌ها به یک صرافی آنلاین معتبر مراجعه شود و اگر هم قصد دارید که آن‌ها را به یک فرد حقیقی بفروشید، توصیه می‌کنیم که از طریق سایت‌های معاملاتی این کار را انجام دهید و از ارسال بیت کوین به کسانی که شناختی از آن‌ها ندارید، جدا خودداری کنید

بیت کوین مانند ارزهای دیگر جهان قوانین تضمین پول ندارد. صرافی ها و کیف پول های معروف جهانی در صورت هک اکانت (در صورت هک سرور) پول شما را باز می گردانند، اما هیچ اجبار قانونی برای این کار ندارند. اگر یک سرقت از کیف پول شخصی شما به علت عدم امنیت یا گذرواژه شما اتفاق افتاده باشد، هیچ راه ضمانتی برای بازپرداخت وجوه خود ندارید.

روش اول فروش بیت کوین

فروش بیت کوین از طریق دو روش کلی امکان پذیر است که به شرح آن­ها می­پردازیم:

روش اول برای فروش بیت کوین، مراجعه به یک صرافی ارز دیجیتال است. همانطور که شما می‌توانید از یک، بیت کوین بخرید، می‌توانید بیت کوین‌های خود را نیز در آن بفروشید. باید توجه داشت که بر خلاف صرافی‌های سنتی، صرافی ارز دیجیتال معمولا یک سایت آنلاین است. خرید و فروش‌های بیت کوین به صورت آنلاین انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست. برای فروش بیت کوین به یک صرافی ارز دیجیتال آنلاین باید اقدامات زیر را انجام داد:

  1. پیدا کردن یک سایت معتبر برای فروش بیت کوین‌ها
  2. مراجعه به سایت و ثبت نام در آن
  3. ارسال بیت کوین برای صرافی
  4. دریافت پول رایج (مثل ریال) در حساب بانکی شما و یا یک ارز دیجیتال دیگر در کیف پول شما از جانب صرافی (یا فروشندگان فعال در صرافی)

 

در این روش بیت کوین برای صرافی ارسال می شود و صرافی پس از دریافت بیت کوین، معادل نقدی یا یک ارز دیجیتال دیگر (زمانی که می‌خواهید مثلا بیت کوین بدهید و لایت کوین بخرید) را برای فروشنده بیت کوین ارسال می‌کند. پیدا کردن یک سایت صرافی که بتوان ارز دیجیتال را در آن فروخت، کار سختی نیست و با یک جستجوی ساده می‌توان آن را یافت. قبل از خرید یا فروش بیت کوین، حتما اعتبار و قیمت‌های موجود باید بررسی شود زیرا معمولا هر صرافی یک نرخ خاص (پایین‌ترین یا بالاتر از قیمت جهانی) دارد.

روش دوم فروش بیت کوین

روش دوم برای فروش بیت کوین، مراجعه مستقیم به یک فرد خریدار بیت کوین (این فرد می‌تواند هر کسی باشد: دوست یا یک غریبه در گروه‌های تلگرامی) است. این روش نسبت به روش فروش به صرافی، ریسک‌های بسیار زیادی دارد و باید حتما احتیاط بیشتری را در کار اعمال کرد زیرا تراکنش‌های بیت کوین برگشت‌ناپذیر هستند. یعنی اگر بیت کوین‌ها را به فردی ناشناس بفروشید و او به شما پولی پرداخت نکند، پیگیری قانونی آن امکان‌پذیر است اما بسیار مشکل خواهد بود و ممکن است هرگز نتوانید به پول‌ خود برسید. فروش مستقیم بیت کوین به یک فرد حقیقی، به دو صورت قابل انجام است:

  1. راه اول، فروش بیت کوین به فرد در سایت‌های معاملاتی است. با مراجعه به سایت‌های معامله بیت کوین، فروشندگان و خریداران  به برقراری ارتباط می پردازند. همواره سعی کنید خریداران و فروشندگان معتبر را انتخاب کنید. برای فروش بیت کوین از این راه، سایت‌هایی وجود دارند (مثل سایت Localbitcoins.com) که فروشندگان و خریداران بیت کوین در آن گردهم می‌آیند و تبلیغات خرید یا فروش بیت کوین خود را ارسال می‌کنند. وب‌سایت معاملاتی، فروشندگان و خریداران معتبرتر (که تاریخچه‌های خرید و فروش خوبی دارند) را بالاتر از بقیه نشان می‌دهد. کاربرانی که می‌خواهند بیت کوین بخرند یا بفروشند، از میان تبلیغ‌دهندگان معتبر، یکی را انتخاب کرده و می‌توانند با خیال آسوده از عدم کلاهبرداری، با او معامله انجام دهند.
  2. راه دوم، فروش بیت کوین به فرد خارج از سایت‌های معاملاتی است. پیدا کردن فروشنده بدون استفاده از سایت‌های معاملاتی (مثل گروه‌های تلگرامی یا معرفی توسط دوستان)، به دلیل خطر کلاهبرداری توصیه نمی‌شود. همواره توجه داشته باشید که اگر قصد فروش بیت کوین‌های خود خارج از صرافی را داشتید، حتما اعتبار فروشنده را بسنجید و از ارسال بیت کوین برای کسانی که نمی‌شناسید یا اعتبار آن‌ها تایید نشده است، بپرهیزید زیرا معامله بیت کوین با افراد ناشناس، سرمایه شما را به خطر می‌اندازد.

 

>>>>> اگر سوالی دارین در انتهای همین مطلب لطفا سوال بفرمایید

برگشت به بالا