بیت کوین و بلاک چین چیست؟

ممنون از امتیاز شما
[Total: 0 Average: 0]

در دنیای امروزه هر کشوری از واحد پولی مشخص استفاده می کند. به ناچار کشور ما نیز باید از ارز برای تبادلات خارجی استفاده کند، برای این منظور بانک ها و موسسات مالی  معتبر، کار انتقال و سرمایه گذاری را انجام می دهند. در حال حاضر بیت کوین شبکه ارزی و پرداخت نوین می باشد. در این شبکه پرداخت و تراکنش ها بدون واسطه  انجام می شود و حتی بانک و موسسات مالی نیز دخالت ندارند. این شبکه به روی یک پایگاه داده ای غیر متمرکز با نام بلاک چین در حال انجام کار می باشد.

 

 فناوری بلاک چین

این کلمه از دو بخش بلاک یا بلوک و چین تشکیل شده که به معنای زنجیره ای از بلوک ها می باشد. در واقع سیستمی است که اطلاعات را ثبت و گزارش می کند. این اطلاعات ذخیره شده بین تمام شبکه ها اشتراک گذاری شده و چون اطلاعات رمزگذاری می شوند تا غیر قابل دست کاری و حذف باشند. بیت کوین نخستین کاربرد این فناوری  بود و بلاک چین هم برای ذخیره اطلاعات دارایی اشخاص استفاده می شود.

 

فراوانی و کارایی بلاک چین ها

قبل از این که اطلاعات و آگاهی نسبت به بلاک چین تا این حد پیشرفت کند، اکثر مردم فکر می کردند بلاک چین فقط در اختیار  بیت کوین است، اما باید دانست بلاک چین پایگاه داده ای است که اطلاعات آن ثبت شده سیستم است، نفوذ و دست کاری درآن هرگز امکان پذیر نیست. پس هر جا که از دیتابیس و پایگاه داده استفاده شود، به ناچار باید از بلاک چین استفاده شود . بلاک چین دارای قوانین و ضوابط مشخصی است که نمی توان از آن سو استفاده کرد. ارزهای دیجیتال، بانک داری، بیمه و انتخابات از کاربردهای بلاک چین هستند. بلاک چین قابلیت تمرکز زدایی را با فرایند هوشمند سازی به شکل بسیار عالی در اختیار کاربر قرار می دهد.

 تبادل مالی چگونه توسط بیت کوین انجام می شود

هر گونه استفاده مالی از سوی فرد در شبکه مشخص می شود و دریافت کننده ها (ماینر ها) تراکنش انجام شده را تایید می کنند و در پایگاه ثبت می شود. برای ارسال بیت کوین باید آدرس بیت کوین که شامل، تعدادی کلمه، عبارت و مجموعه ای از اعداد و حروف به صورت تصادفی بوده است و می توان آن را به اشتراک گذاشت.(با نام کلید عمومی نامیده می شود ) و برای منابع پولی و ارزی باید از کلید خصوصی استفاده کرد و با کمک این کلید برای بازیابی پول و تراکنش های انجام شده در نرم افزارهای دیگر استفاده می شود. این کد باید فقط در اختیار خود شخص باشد، اگر فرد دیگری به این کلید دسترسی داشته باشد، تمام منابع پولی شما را می تواند در اختیار بگیرد.

 

کیف پول دیجیتالی

کیف پول ارزی دیجیتال ، نرم افزار یا سخت افزاری است که برای نگه داری، ارسال و دریافت ارز دیجیتال از آن استفاده می شود (همانند حساب بانکی) کیف پول می تواند در انواع دسکتاپ، موبایل، شبکه وب و بصورت سخت افزاری (تراشه) وجود داشته باشد.  با استفاده از این کیف پول ها می توان اجازه ارسال ، دریافت و نگه داری بیت کوین را داد. کیف پول  ها با توجه به نوع دستگاه هایی که کیف پول روی آن قرار می گیرد، فرق می کنند.

 

اتریوم

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال پلتفرم بزرگ بازار با برنامه هوشمند سازی فرایندها و فضای مناسب برای انجام برنامه غیر متمرکز و خودکارتوسط یک جوان روس با نام ویتالیک بوترین معرفی ودر30 جولای 2015  ساخته شد. این برنامه بر اساس فن آوری بلاک چین طراحی شد و به کاربر اجازه می دهد برنامه های غیر متمرکز خود را اجرا کند. فعالیت اتریوم برای مشارکت، تایید یا اجرای اطلاعات یک قرارداد مخصوص، انجام می گیرد.  از مزایای استفاده از این ابزار، حفظ ضمانت و بدون واسطه انجام بودن این بلاک چین است. اما در صورت اجرا شدن دیگر قابل برگشت نیست و همه مراحل به صورت خودکار انجام می شود. اتریوم در رتبه دوم برای کار و کسب ارز دیجیتال بعد از بیت کوین قرار دارد و سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کرده است و موجب درخواست بیشتر برای کیف پول امن تر شده است.

 

 پول و ارز دیجیتال در گذر زمان

در طول تاریخ در همه دنیا پول به شکل های متفاوتی ایجاد شده است. زمانی پول ارزش واقعی دارد که در اذهان مردم بصورت واقعی و آگاهانه  استفاده شود. پول تنها سکه یا اسکناس نیست. پول وسیله ای برای تبادل خدمات و کالا  می باشد. از سال 2011 بیت کوین به معنای هکر و خوره تکنولوژی بود. زمانی که برای سفارش مواد غذایی از طریق اینترنت استفاده می شد، کسی نمی دانست خرید دیجیتالی چگونه انجام می گیرد. این مسیررفت و برگشت پول و تهیه غذا برای اغلب افراد ناشناخته بود. بیت کوین نیز برای خرید  پیتزا و مواد مخدر استفاده می شد.

 نحوه کار بیت کوین

بیت کوین شبکه ای اجتماعی است که کار این شبکه توسط افراد جامعه انجام می شود و هیچ واسطه ای نمی تواند در رد و بدل کردن پول و خدمات نقش داشته باشد. برای اینکه امنیت شبکه برقرار شود، افرادی که استخراج کننده یا ماینر نام دارند کلیه امور حسابرسی انجام گرفته را در اختیار شبکه  قرار می دهند و در آخر تراکنش ها، مورد تایید بیت کوین قرار می گیرد، هر شخص با خرید مقداری ارز دیجیتال و اختصاص آن به بیت کوین  می تواند در طول سال مقداری از آن ارز را داشته باشد. وقتی سهام افراد مشخص باشد، نیاز به استخراج و مصرف انرژی زیاد برای اثبات سهام نخواهد بود. با توجه به اینکه بیت کوین براساس تمرکز زدایی فعالیت می کند و امنیت نیز جزو وظایف شبکه می باشد و این دو مورد ممکن است گاهی متضاد یکدیگر باشند، نیاز به مدارهای مجتمع  با کارایی خاص (ASIC) می باشد.

 

بیت کوین و قوانین اسلامی

با توجه به اینکه سرمایه گذاری و تراکنش دیجیتال در دنیا رو به افزایش است و یک چهارم جمعیت دنیا را مسلمانان تشکیل می دهند، قوانین مربوط به بیت کوین در بین مسلمانان بر طبق آموزه های دینی و بر اساس قرآن و روش پیامبر(ص) انجام می شود.

 

بیت کوین در یک نگاه

بیت کوین از نظر بعضی افراد ایده و ساخته و پرداخته ثروتمندانی چون بیل گیتس  می باشد، البته هنوز واضح نیست، پشت عملیات بیت کوین چه افرادی مشغول هستند . افرادی چون جوزف استیگلیتز ( اقتصاد دان ) بیت کوین را غیر قانونی می داند. برخلاف باور همه تاکنون بیت کوین به موفقیت های چشم گیری دست یافته است. ارز دیجیتال مانند پول الکترونیکی می باشد و اگر برای پول الکترونیکی مشکلاتی داریم، ارز دیجیتال نیز همان مشکل را خواهد داشت.و یکی از دلایل نگرانی  ها نسبت به ارز دیجیتال می باشد. مسئله دیگر سرقت ها و حقه های  هکرها و کلاهبرداران  از اطلاعات و رساندن سکه های شخصی افراد به مسیر اشتباه می باشد. کلاهبرداران با شگردهای خاص خود  از فرصت ها استفاده می کنند. با راه اندازی شبکه های کلاهبرداری و جعلی افراد سود جو، فرصت را برای سرقت  از اعتبار افراد کم تجربه بدست می آورند. برای مقابله با این کلاهبرداری ها همیشه آگاه باشید، دارایی خود را رمز گذاری کنید. این رمز را دراختیار هیچ کس، حتی دوست صمیمی خود قرار ندهید. در مورد همه اطلاعات شخصی و خصوصی خود در فضای مجازی مراقب باشید. این اطلاعات می تواند عکس یا تصاویر، کیف پول ارزی و دیجیتال باشد . افراد سود جو ممکن است از هویت شما برای کلاهبرداری استفاده کنند یا این اطلاعات را به شخص دیگری  به فروش برساند تا او از هویت جعلی، برای اعمال حقه بازی ،از نام و موقعیت شما بهره ببرد.

 

برگشت به بالا