تستر کابل شبکه

ممنون از امتیاز شما
[Total: 1 Average: 5]

تستر کابل شبکه چیست ؟
کابل شبکه را چگونه و با چه دستگاهی میتوانیم تست کنیم ؟
تستر ها چند نوعند ؟
همانگونه که می دانید یکی از مهمترین و پیچیده ترین شاخه های دانش کامپیوتر ، بخش شبکه های کامپیوتری می باشد. در این بخش دستگاه های بسیار گوناگونی به کار میرود. یکی از اصلی ترین آنها انواع آزمون کننده های شبکه یا Network testers میباشند. با توجه به پیچیدگی و گستردگی کار در شبکه ها عیب یابی ، کارشناسی و بررسی آنها مستلزم صرف هزینه و وقت زیادی است. البته باید گفت در برخی موارد که شبکه دارای پیچیدگی باشد یافتن و رفع ایراد بدون مجهز بودن به دستگاه های تستر ، ناممکن می باشد. بویژه اگر به طراح و مجری شبکه نیز دسترسی نباشد.
برای نمونه فرض کنید در ساختمانی ۴ طبقه در هر طبقه ۲۴ گره یا Node شبکه وجود داشته باشد. کابل ها درون کانال های ویژه دیوارها کار کذاری شده اند و حدود ۲۵۰۰ متر کابل مصرف شده است. پس از اتصال رایانه ها به شبکه برخی از آنها به شبکه داخل Login نمی شوند. حتی تصور آن که باید چنین شبکه ای را ( که تازه دارای مقیاسی خیلی بزرگی هم نمی باشد. ) بدون تستر مورد بررسی قرار داد و پس از عیب یابی به رفع آن اقدام نمود سر را گیج می کند!! اینجاست که اهمیت فوق العاده دستگاه های عیب یاب و تستر شبکه ارزشمندی کار آنان نمایان می گردد.
در این نوشتار بر آن هستم یکی از نوین ترین و بهترین اینگونه دستگاه ها به نام LAN Smart را حضورتان معرفی کنم .
دستگاه مزبور یک تستر دستی کابل چند کاره دیجیتالی با فناوری بسیار پیشرفته می باشد. این وسیله بسیار سودمند علاوه بر عیب یابی ساده اتصالات سیم ها در شبکه نظیر اتصال باز یا کوتاه ( Short / Open ) ، زوج سیم های از هم جدا شده یا اشتباه بسته شده و غیره را می تواند بصورت بلادرنگ ( real time ) و با استفاده از فن آوری Time Domain Reflectometers) – TDR)  بازتاب سنج دامنه زمان ) طول یک کابل را نیز محاسبه کرده و ارائه دهد. نتایج ارائه شده توسط این وسیله بصورت پایه به پایه ( pin to pin format ) می باشد.
اگر هرگونه ایراد اتصال Short یا  Openدرکابل باشد ، LAN Smart آن را پیدا کرده ، مکان یابی نموده و نتیجه را نشان خواهد داد. این وسیله همچنین قادر به ارسال علائم و سیگنال های صوتی است تا بوسیله آن بتوان کابل های نظیر و مشابه را پیدا نمود. کاربران نیز می توانند با ارسال علائم خودکار ( auto negation signals ) پورت های ( Ports ) نظیر در هاب hub یا سوئیچ را پیدا کنند.
به بیان دیگر این وسیله در برگیرنده یک مولد صدا و یک پورت یاب خودکار است که نتایج کار خود را در یک نمایشگر LCD و بصورت پایه به پایه نمایش می دهد. فناوری پیشرفته این وسیله موجب دقت بسیار زیادی در برآورد طول کابل ها و مکان یابی اشکالات حتی در انتهای کابل می گردد.
این دستگاه بسیار مناسب و اقتصادی است. کارکرد با آن بسیار ساده می باشد. کارایی ها گوناگون و پیشرفته آن ، دستگاه مزبور را تبدیل به تستری مناسب برای کارشناسان و نصابان حرفه ای شبکه کرده است.
برخی ویژگی های بر جسته آن بصورت فهرست وار عبارتند از:
 دارای فن آوری TDR یا همان بازتاب سنج دامنه زمان می باشد. بوسیله این فناوری می توان با ۲- اتصال دستگاه تنها به یک سر کابل ، طول آن را اندازه گرفت.
 اتصال های کوتاه ، باز ، زوج سیم های اشتباه و وارونه بسته شده یا جدا شده از هم و نیز وضعیت پوسته و شیلد Shield کابل را بررسی می کند.
 با فنا وری پورت یاب PORT Finder می تواند سوکت های متناظر را بر روی هاب یا سوئیچ مکان یابی نماید.
 طول کابل های  STP و UTP را اندازه گیری می کند.
دارای قابلیت تنظیم سرعت پخش سنجش و کالیبراسیون ( Velocity of Propagation Adjustable Calibrate )برای کابل های غیر استاندارد می باشد تا بوسیله آن دقت اندازه گیری افزایش پیدا کند.
 واحد اندازه گیری آن متر و فوت می باشد.
 مولد صدای آن بر روی کلیه پایه های اتصال و نیز تک تک آنها عمل می کند.
نتایج آزمون بصورت یک نقشه بر روی تک تک پایه های سیم نشان داده میشود.
 سازگار با کلیه سیم های زوج به هم تابیده از نوع CAT3 , 4 , 5 , 6 میباشد.
طول کابل های توده ای و انباشته را نیز اندازه گیری می کند.

به طور کلی  سرعت و کیفیت جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه را میتوان اندازه گیری نمود ، تستر کابل شبکه یکی از ابزارهای اندازه گیری  و تست ارتباطات کابلی بر روی شبکه های کامپیوتری است ، میزان اطلاعاتی که انواع مختلف این تسترها در اختیار کاربران آن  قرار می دهد با توجه به نوع آن وسیله متغیر است ، از جمله اطلاعاتی که یک تستر خوب در اختیار کارشناسان کابل کشی قرار میدهد احتمال قطعی در طول مسیر و میزان متراژ می باشد .

تست فلوک نمونه ای از این نوع تست ها می باشد که با بهره گیری از محصولات شرکت FLUKE  صورت می گیرد برتری این نوع تست نسبت به سایر نمونه های مشابه از آنجایی است که میزان خروجی اطلاعات از این دستگاه به مراتب بیشتر از سایر تستر ها میباشد . در این نوع تست علاوه بر امکان سنجی  ای که روی کابل ها انجام می شود تجهیزات و اتصالات طول مسیر و استانداردهای لازم نیز مورد بررسی قرار می گیرد و در درون دستگاه ذخیره میگردد و در نهایت میتوان گزارشی کامل را در اختیار داشت.

مواردی که در ادامه لیست شده اند عمده ی اطلاعاتی است که این نوع تستر ها در اختیارتان می گذارند:

 – تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل ، کیستون پریز ، پچ پنل ، پچ کابل

– تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه ( کابل ، کیستون ، پچ پنل ، پچ کابل )

– استخراج متراژ دقیق کابل کشی‌ها گزارش اشکالات اتصالات پچ‌پنل و کیستون

– گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون

– گزارش وجود نویز ومحل دقیق آن در مسیر کابلکشی

– گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی

– گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

– اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی لینک از قبیل :

Propagation Delay

Length

Wire Map

Dc loop Resistance

Delay Skew

NEXT

Return Loss(RL)

Insertion Loos

ACR

در خصوص اهمیت دستگاه تستر فلوک  و گزارش تستهای آماری این دستگاه میتوان به این نکته اشاره کرد که کلیه وزارتخانه ها و ادارات کل و سازمانها در برگزاری مناقصات اجرای شبکه های مسی ، فیبر نوری یکی از شرایط اولیه و ضروری شرکت در مناقصات را بهره مندی از ابزار نصب و تست و آنالیز مورد نیاز از جمله دستگاه تستر فلوک اعلام می نمایند

Cable Tester همانگونه که از نام آن پیداست برای تست عملکرد درست کابل استفاده می شود . در بسیاری از مواقع پس از اینکه دو طرف کابل را سوکت زنی کردید برای اینکه از کار خود مطمئن شوید می توانید از Cable Tester استفاده کنید .
Certifier ابزاری است که برای تایید سطح توان عملیاتی کابل استفاده می شود . به عنوان مثال ممکن است شما شبکه ای با استاندارد Ethernet 100Mb را داشته باشید و بخواهید آن را به شبکه گیگابیت ارتقا دهید برای این ارتقا ابتدا نیاز است تا توان عملیاتی کابل شما تست و بررسی شود .

TDR / OTDR

TDR مخفف Time Domain Reflectometer و OTDR مخفف Optical Time Dmain Reflectometer می باشد . وظیفه اصلی این دو ابزار این است که تشخیص دهند که آیا کابل از پیوستگی برخوردار است یا خیر با این تفاوت که TDR این کار را در کابل های مسی انجام می دهد و OTDR در کابل های فیبرنوری .

این دو ابزار گام را از این فراتر گذاشته و حتی محل قطع یا حتی خراشیدگی کابل را برای شما مشخص می کند . فرض کنید در ساختمان بزرگی کابل قطع شده و کابل از پشت دیوار و سقف عبور داده شده است . بدون این ابزار شما بایستی کل ساختمان را خراب کنید تا محل خرابی کابل را پیدا کنید , در حالی که با استفاده از این ابزار محل خرابی کابل تعیین می شود و فقط ناحیه مورد نظر پیاده سازی می گردد.

برگشت به بالا