نشانی آی پی چیست

نوشته شده توسط: مصطفی حکمی دسته: تجهیزات شبکه تاریخ: یکشنبه, ژانویه 14, 2018 دیدگاه: 0 بازدید: 415

نشانی آی پی چیست؟

نشانی آی پی، مختصر شده عبارت نشانی پروتکل اینترنت می باشد.آی پی هر کدام از دستگاه ها و کامپیوترهایی که به شبکه رایانه ای اتصال دارند و بر اساس نمایه TCP/IP (به عنوان مثال اینترنت) کار می کنند دارای یک آدرس اینترنتی مختص به خود هستندتا موبایل ها،دستگاه ها و کامپیوتر ها و یا هر وسیله استفاده کننده از پروتکل اینترنت شناخته شوند. نشانی آی پی که یک برچسب عددی است با پیغام هایی که بقیه کامپیوتر ها برای این کامپیوتر می فرستند همراه استو مسیر یاب های شبکه این نشانی را مثل آدرس گیرنده در نامه های پست شده می دانند.تا سرانجام پیغام به رابط شبکه کامپیوتر مد نظر فرستاده شود. در اصل IP نشانی شماره شناسایی هر دستگاه و رایانه است.

رایانه ها و خیلی از  افراد به اینترنت (یا کلا شبکه ای که از پروتکل اینترنت استفاده می کند )وصل هستنداگر هر رایانه ای برای خودش یک نشانی نداشته باشد در واقع دیگر قابل استفاده نیست. برای فهم بیشتر این قضیه فرض را بر این بگیرید که رایانه یک آدم معمولی بوده و نشانی IP این رایانه هم نشانی ایمیل این شخص باشدحالا اگر شما نشانی ایمیل این شخص را داشته باشید به آسانی می­توانید به آن شخص پیام دهید یا پیام بگیریدولی اگر نشانی ایمیل شخص را نداشته باشید نمی­توانید به او پیام دهید. پس با نشانی آی پی پروتکل اینترنت افراد را می تواند تشخیص دهد و این امکان را به وجود می آورد که اطلاعات را بفرستد  یا دریافت کند.بنابر این برای شناسایی رایانه ها بر روی یک شبکه یا اینترنت دست کم باید یک نشانی IP داشته باشندکه این امر باعث می شود اطلاعات بدون هیچ گونه خللی منتقل شوندو هر رایانه ای اطلاعاتی را بگیرد یا بفرستد که فقط مخصوص به همان رایانه است.

چطور آدرس آی پی کامپیوترم را متوجه شوم؟

برای فهمیدن آدرس آی پی می­توان از برنامه های زیر استفاده کرد.

  1. برنامه winipcfg.exe (این برنامه در ویندوز 95 و 98 و ME وجود دارد)
  2. برنامه ipconfig.exe (این برنامه در ویندوز 2000 و  XPوجود دارد)

از نشانی IP چه چیزی را می توان ردیابی کرد؟

برای ردیابی کردن اشخاص همیشه نشانی IP را کنترل می کنند. تا بتوان  به سرویس دهنده اینترنتی (ISP ) آن دست یافت زمانی که سرویس دهنده قابل تشخیص باشد.می توان مکان IP را نیز تشخیص داد.به کمک همین اطلاعات و زمانی که اینIP فعال بوده ارگان هایی که مجوز دارند می توانند به سهولت شخص را ردیابی کند و مکان دقیق شخص را پیدا کنند.به همین دلیل باید مواظب باشید که کسی  اشتراک اینترنتی شما  را نفهمد.

 پیدا کردن نشانی آی پی

انواع نسخه های IP

از مهم ترین نسخه هایIP که در حال حاضر کاربرد دارد آی پی نسخه ۴ و آی پی نسخه ۶ می­باشند که هر کدام آدرس آی پی را به شیوه مختلفی ارائه می دهد.

 آی پی نسخه ۴ یا IPv4

هنگامی که داریم از نشانه ی IP صحبت می کنیم منظورمان آی پی وی ۴ است. این نوع آی پی در مقایسه با دیگر آی پی ها بسیار رواج دارد. تقریبا ۹۶ درصد از حجم ترافیک تمام دنیا از آی پی ۴ استفاده می کنند. نشانه آی پی نسخه چهارم یک عدد ۳۲ بیتی است، برای ساده شدن به صورت ۴ بخش ۸ بیتی نوشته می شود و به وسیله نقطه از هم جدا می شود که به صورت زیر نوشته می شود YYY.YYY.YYY.YYY به این شیوه نشان دادن ده دهی نقطه دار می گویند. هر کدام از این ۴ قسمت را یک هشتایی می گویند به دلیل طول آن که ۸ بیت یا یک بایت است این عدد در محدوده ۰ تا ۲۵۵ باشد.که در این صورت ۲ به توان ۳۲ نشانه متفاوت وجود دارد. معمولا آدرس های ۳۲ بیتی دو قسمتی است که یک پیشوند دارد و یک پسوند. این دو بخش برای فراهم کردن راهی برای پیدا کردن مسیر طراحی شده است.

  • پیشوند نشانه شبکه ای را که کامپیوتر به آن وصل است نشان می دهد.
  • پسوند نشانه یک کامپیوتر  یگانه را روی شبکه نشان می دهد.

در آدرس هر کامپیوتری که به شبکه متصل باشد شماره ی شبکه به عنوان پیشوند نشان داده می شود. علاوه بر آن به هر کامپیوتری یک پسوند آدرس یگانه اختصاص داده شده است. هر آدرس کامل یک پیشوند و یک پسوند  یکتا دارد. در صورتی که دو کامپیوتر به دو شبکه متفاوت متصل باشند آدرس هایشان پیشوند مختلفی خواهند داشت ولی اگر دو تا کامپیوتر به یک شبکه متصل  باشند آدرس هایشان  پسوند مختلفی خواهند داشت.

 ip4

انواع کلاس های آی پی نسخه  4(IPv4)

برای آدرس دهی  آی پی 5 نوع کلاس متفاوت وجود دارد.3  نوع این کلاس ها پایه ای که برای شبکه های بزرگ  شبکه های متوسط و شبکه های کوچک است. شبکه A  برای کلاس های بزرگ شبکه B برای کلاس های متوسط شبکه C برای کلاس های کوچک هستند. کلاس  D برای فرستادن داده ها به تیمی از کامپیوتر ها کلاس E برای مواردی که لازم است جست و جو انجام شود.

 

تفاوت آی پی ایستا و آی پی پویا

در آی پی پویا هر زمانی که به شبکه ی داخلی یا اینترنت کانکت شوید آی پی عوض می شود. ولی در آی پی ایستا چنین نیست. زمانی که شما به شبکه داخلی یا اینترنت کانکت می شوید یک آدرس آی پی مخصوص توسط کارساز پروتکل پیکر بندی پویای میزبان به شما داده می شود.

آی پی وی 6

آی پی نسخه ۶

با توسعه یافتن بیش از پیش اینترنت و احتیاج به نشانی های خیلی زیادتر باعث شد که گروه Internt Engineering Task Force تکنولوژی های نوینی را ارائه دهند که بتواند نشانه های آی پی زیادتری را ارائه دهند .ارجح ترین روش تولید دوباره آدرس پروتکل اینترنت بود. که این اتفاق در سال ۱۹۹۵ میلادی با آمدن نسخه جدید پروتکل اینترنت که نام آن IP6 بود رخ داد. طول نشانی از ۳۲ بیت به ۱۲۸ بیت رسید و نشانی دهی را تا ۲ به توان ۱۲۸ نشانی افزایش داد. از مزایای IP6 علاوه بر زیاد شدن تعداد نشانی های اینترنتی، باعث کوتاه شدن جدول مسیر یاب اینترنتی شد. تمامی سیستم عامل های جدید از آن حمایت می کنند به طور مثال ویندوز ویستا

--------------------------------

کابل شبکه    مبدل فیبر نوری

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

تازه‎های وبلاگ

برو بالا