معرفی تجهیزات پسیو شبکه

نوشته شده توسط: مصطفی حکمی دسته: تجهیزات شبکه تاریخ: شنبه, ژانویه 13, 2018 دیدگاه: 0 بازدید: 1114

معرفی تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟ تجهیزات غیرفعال یا پسیو شبکه به تجهیزاتی گفته می شود که عمکرد آن ها بدون نیاز به برق انجام می شود. برخی از تجهیزات پسیو شبکه شامل: انواع و اقسام رک ها، انواع کابل ها، داکت و کانال ها، اتصالات و کانکتورها و...

در ادامه مطلب با آی نت کالا همراه باشید تا بیشتر با انواع تجهیزات پسیو شبکه آشنا شوید.

تجهیزات پسیو شبکه دارای انواع ابزارها می باشد که در زیر به معرفی مهمترین آن ها می پردازیم:

کابل کواکسیال شبکه:

در سالیان قبل از کابل کواکسیال به جهت ایجاد و راه اندازی شبکه مورد کاربرد بوده است. بدین صورت که یک کابل بزرگ کواکسیال را به عنوان ستون فقرات تعریف می شد و از کابل های کواکسیال کوتاه تر به عنوان ایستگاه های کاری و در فاصله های 2.5 متر، مورد استفاده قرار می گرفته است.

کابل کواکسیال 

کابل های یو.تی.پی یا UTP (Unshielded twisted pair):

این نوع از کابل ها به عنوان کابل های متداول در شبکه های کامپیوتری و مخابراتی، مورد استفاده است. از کابل های UTP علاوه بر شبکه های رایانه ای در سیستم های تلفنی نیز کاربرد دارد. انواع کابل های UTP که شامل 6 نوع است با توجه به اهداف و نوع شبکه می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. کابل های متداول UTP شامل CAT1 تا CAT6می باشد و هنوز مرسوم هستند.

 کابل utp

نام استاندارد

حداکثر طول کابل

فرکانس

سرعت عبوری

Cat5

100 متر

100Mhz

10/100Mbps

Cat5e

100 متر

100Mhz

10/100/1000Mbps

Cat6

100 متر(55متر برای سرعت 10Gbps)

250Mhz

10/100Mbps

1/10Gbps

Cat6A

100 متر

500Mhz

10/100Mbps

1/10Gbps

Cat7

100 متر

600Mhz

10/100Mbps

1/10Gbps

 

 

کابل های فیبر نوری:

فیبر نوری یکی از طریق های انتقال در شبکه های کامپیوتری حساب می شود. فیبر نوری برای مواقعی به کار می رود که مسافت ها بیش از 100 متر است و پهنای باند بالایی را نیاز باشد. نور در اثر انعکاس کلی در فیبر نوری و در فصل مشترک هسته و غلاف، منتشر می شود و در جریان است. دیودهای لیزری و دیودهای ساطع کننده نور به عموان منابع نوری در فیبر نوری محسوب می شوند.

کابل فیبر نوری 

مشاهده قیمت انواع کابل های فیبرنوری

آنتن های وایرلس یا آنت های بیسیم:

از آنتن های وایرلس به عنوان کمک کننده به شبکه های بیسیم که دچار افت سیگنال شده اند و یا دچار کاهش سرعت به انواع دلایلی مانند افزایش مسافت بین امواج فرسنده و گیرنده، استفاده می شود.

 آنت های وایرلس

پچ پنل:

از پچ پنل ها به عنوان محل جمع آوری کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد. شکل پچ پنل مستطیل شکل است و نظم و ترتیبی به کابل ها می دهد.

پچ پنل 

انواع پچ پنل را در این لینک مشاهده نمایید

رک شبکه (RACK):

هنگامی که تعدد روترها و سوئیچ ها در شبکه زیاد می شود، به محیطی به جهت نگه داری و محافظت از این کابل ها و تجهیزات، نیازمند است. چنین فضای نگهداری را رک ایجاد می کند. رک ها به صورت کلی با درب شیشه ای و بدنه فلزی هستند. رک ها به دو نوع دیواری و ایستاده موجود است و با توجه به نیاز و هدف شبکه ابعاد مختلفی دارند. به عنوان مثال برای شبکه های کوچک از رک های 5 تا 6 یونیت بیشتر استفاده می شود.

رک شبکه 

انواع رک ها را در آی نت کالا مشاهده نمایید

سوکت شبکه:

سوکت شبکه (RJ45) دارای 8 پین می باشد. سوکت شبکه در دو نوع متد رنگ بندی موجود هستند و به انواع تجهیزاتی مانند پچ پنل، روتر، سوئیچ ها و... که قسمت مادگی سوکت شبکه دارند، متصل می شود.

سوکت شبکه 

انواع سوکت ها و قیمت ها را در این لینک مشاهده نمایید

 

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

تازه‎های وبلاگ

برو بالا