معرفی تجهیزات اکتیو شبکه

نوشته شده توسط: مصطفی حکمی دسته: تجهیزات شبکه تاریخ: پنجشنبه, ژانویه 25, 2018 دیدگاه: 0 بازدید: 1222

تجهیزات اکتیو شبکه (فعال)

پیش گفتار:

تجهیزات اکتیو شبکه بخشی از تجهیزات شبکه می باشند. در اینجا به بررسی انواع تجهیزات اکتیو شبکه یا فعال می پردازیم.

به طور کلی تجهیزات شبکه به گروه اصلی تقسیم بندی شده است :

  1. تجهیزاتی که به جریان الکتریکی برق برای انتقال اطلاعات نیازمند هستند که به آن ها تجهیزات اکتیو شبکه (فعال) می گویند. از نمونه این تجهیزات شبکه می توان به :مبدل فیبر نوری، دیوار آتش، اوپرینت سرور، مسیریاب، سوئیچ و کارت شبکه اشاره کرد.
  2. تجهیزاتی که برای انتقال اطلاعات نیازی به توان الکتریکی ندارند که به آن ها تجهیزات پسیو شبکه (غیرفعال) می گویند. از نمونه این تجهیزات می‌توان به :انواع کانکتور و اتصالات، انواع کابل، داکت یا کانال و انواع رک اشاره کرد.

 .

کارت شبکه :

ایجاد یک شبکه کامپیوتری مستلزم وجود کارت شبکه در قسمت سخت افزاری سیستم است. بطوریکه هم برای کسانی که اطلاعات به اشتراک می گذارند و هم کسانی که از اطلاعات به اشتراک گذاشته دیگران استفاده می کنند نیازمند داشتن کارت شبکه در کامپیوتر هستند به بیان ساده تر برای گشت و گذار در فضای اینترنتی (شبکه اینترنتی) چه با گوشی و چه با کامپیوتر، شما نیازمند کارت شبکه در سیستم خود هستید. اساس کار کارت شبکه ایجاد ارتباط بین محیط انتقال دهنده اطلاعات (از قبیل کابل فیبر نوری و کابل های مسی) و کامپیوتر است. برای اتصال به شبکه در کامپیوترهای جدید و قدیمی باید کارت شبکه بر روی آن ها نصب شده باشد در صورت نداشتن کارت شبکه می توان از اینترفیس شبکه استفاده کرد. سرعت اتصال کامپیوتر به شبکه اینترنتی 10،100،1000 مگابایت بر ثانیه است. آدرس فیزیکی در هر کارت شبکه وجود دارد که شامل یک عدد 6 بایتی است که 3 بایت نخست آن نشان دهنده ی سازنده کارت شبکه و 3 بایت بعدی آن نشان دهنده ی شماره سریال کارت شبکه است. کابلی و وایرلس دو گروه اصلی کارت های شبکه هستند که هرکدوم داری نقایص و مزایایی هستند. 2 نوع کارت شبکه وایرلس داریم به نام کارت شبکه اکسترنال (قابل حمل) و اینترنال داریم.

 انواع کالای شبکه

اکسس پوینت :

برای ایجاد ارتباط شبکه کابلی بین کامپیوتر وجود سوئیچ شبکه الزامیست این در حالی است که در اکسس پوینت برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر، به یک سخت افزار نیازمند هستیم. با این تعاریف می توان دریافت که نقش اکسس پوینت در شبکه های وایرلس مشابه نقش سوئیچ در شبکه های کابلی است.

 سوئیچ شبکه

سوئیچ :

در شبکه های کامپیوتری وجود سوئیچ، به‌دلیل کارایی و عملکرد آن در سیستم الزامی است. بوسیله سوئیچ امکان انتقال اطلاعات کاربران بطور همزمان به یکدیگر به وجود می‌آید. سرعت انتقال داده کابران مستقل از سرعت دسترسی سایر کاربران شبکه است به بیان دیگر این دو تاثیری بر روی یگدیگر ندارند. کاربرد سوئیچ در برقراری ارتباط بین چندین شبکه همانند روتر است علاوه براین سوئیچ رابط مستقیم گره های متفاوت (اکثرا رایانه) یک شبکه و سبب ایجاد ارتباط در شبکه های داخلی ( این ایجاد اتصال در شبکه های داخلی را سوئیچ LAN می گویند) می باشد. شبکه و سوئیچ های مختلفی وجود دارند، سوییچ های LANدر زمان مناسب، بستر ارتباط شبکه ای را صرفا بین دو سیستم فراهم می کنند.

 روتر شبکه

روتر :

از دستگاه های شبکه ای کاربردی و اساسی، می توان روتر را نام برد که امروزه استفاده از آن در شبکه به امری طبیعی تبدیل شده است. روتر در شبکه‌های LAN و WAN کاربرد دارد. از کاربردهای دیگر آن، استفاده در شبکه‌های بزرگ به منظور برقراری ارتباط می باشد چرا که هر بخش آن ای پی های مختلفی دارد و بدون روتر این قسمت ها نمی توانند ارتباط برقرار کنند. در حال حاضر روترها در طرح ها و مدل های گوناگون با شکل ظاهری متفاوت در بازار عرضه می شود.در حال حاضر روتر با ایجاد سهولت در برقراری ارتباط بین یک شبکه با چندین شبکه (اینترنت و سایت های مختلف در سراسر جهان) مورد استقبال عموم قرار گرفته است. متناسب با وظیفه محول شده به روترها، نام مناسب برای آن ها در نظر می گیرند (انتقال اطلاعات از یک شبکه به شبکه دیگر).

 مودم شبکه

مودم :

استفاده از مودم ADSLبه منظور متصل شدن به شبکه اینترنتی از ساده ترین و متداول ترین روش ها است. شایان به ذکر است امروزه راه های مختلفی برای دسترسی به اینترنت وجود دارد.

 

مزایای استفاده از مودم ADSL:

  1. سرعت اتصال این مودم بیشتر از مودم های معمولی است (سرعت مودم های ADSL دو مگابایت بر ثانیه و سرعت مودم‌های معمولی کمتر از یک مگابایت بر ثانیه می باشد)
  2. برای نصب مودم های ADSL نیازی به سیم کشی مجدد نیست و می توان با خط تلفن ثابت استفاده کرد.
  3. به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوان هنگام برقراری تماس تلفنی، به شبکه اینترنتی نیز متصل شد.

.

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

تازه‎های وبلاگ

برو بالا