فیوژن فیبر نوری چیست

نوشته شده توسط: مصطفی حکمی دسته: فیبر نوری تاریخ: یکشنبه, ژانویه 7, 2018 دیدگاه: 0 بازدید: 2177

فیوژن فیبر نوری چیست؟

فیوژن فیبر نوری فنّاوری جدیدی است که به‌منظور ایجاد اتصال بین دو کابل نوری استفاده می‌شود که به آن جوش فیبر نوری هم می‌گویند، در این روش از گرما برای اتصال فیبرهای نوری به یکدیگر استفاده می‌شود. جوش دادن دو فیبر نوری توسط دستگاهی به نام فیوژن انجام می‌شود. این دستگاه با ایجاد حرارت باعث گرم شدن و یا همان ذوب شدن تارهای فیبر نوری در نقطه جوش می‌شود که باعث جوش دادن آن دو به یکدیگر می‌شود.در اکثر کاربردها بهترین روش اتصال فیبر نوری از نظر کیفیت و هزینه ، فیوژن فیبر نوری است.

فیوژن فیبر نوری در واقع با هدف کم کردن پراکندگی و بازتاب نور در طول کابل فیبر نوری انجام می‌شود. برای این کار معمولاً از گرمای قوس الکتریکی استفاده می‌شود اما در روش‌های قدیمی‌تر دیگر از حرارت شعله گازی یا حرارت ناشی از عبور جریان الکتریکی از فیلمان تنگستنی نیز ممکن است استفاده شود.

امروزه کابل‌های فیبر نوری جز جدیدترین فنّاوری‌ها به‌حساب می‌آید و این کابل‌ها ساختاری چندلایه دارند که برای ایجاد جوش بین آن‌ها، این کابل‌ها باید با دقت و به طرز صحیحی برش خورده باشند و کاملا تمیز شده باشند. بعد از اعمال جوش، باید مراقبت‌هایی نیز از آن‌ها انجام شود مثل اینکه در نقطه جوش دچار خمیدگی‌های بیش از حد نشوند چرا که ممکن است کابل به طور موقت و یا حتی دائمی دچار قطعی شود.

 فیوژن فیبر نوری

اگر بخواهیم مراحل انجام فیوژن را به ترتیب مشخص کنیم، لیست زیر را خواهیم داشت:

  1. عملیات استریپ

برداشتن محافظ پلیمری کابل فیبر نوری برای رسیدن به بافت رشته فیبر نوری عملیات استریپ نام دارد. باتوجه به حساس بودن رشته‌های فیبر نوری، انجام این عملیات دقت بالایی لازم دارد و همچنین فرد اپراتور باید تخصص و مهارت کافی در این زمینه نیز داشته باشد تا بتواند نکات فنی و جزیی دیگر را نیز رعایت کند.

 

  1. پاک‌سازی فیبر نوری

پس از انجام مرحله استریپ، فیبرهای نوری باید با استفاده از الکل و دستمال‌های مخصوص این کار تمیز شوند تا آلودگی‌های روی آن‌ها از بین برود. اهمیت این کار در افزایش دقت عملیات جوش و کاهش افت دیتا در نقطه جوش است.

 

  1. برش فیبر نوری

پس از انجام پاک‌ سازی فیبر نوری، باید عملیات برش با استفاده از کاترهای مخصوص انجام شود تا سطح مقطع مورد نظر برای عملیات فیوژن آماده شود. این مرحله همچون مراحل قبلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که کوچک‌ترین خطا در این مراحل ممکن است باعث شود که این عملیات چندین بار تکرار شود و باعث افت سیگنال شود.

 

  1. فیوژن اسپلایسینگ

پس از انجام مراحل بالا، مهم‌ترین مرحله انجام فیوژن اسپلایسینگمی‌باشد. در این عملیات رشته‌ها در دستگاه قرار داده می‌شود، تنظیمات لازم انجام می‌شود، نقطه جوش مشخص می‌شود و عملیات فیوژن در کریمپ حرارتی مخصوص انجام می‌شود. به تنظیم نحوه قرار گرفتن دو تار در یک راستا در سه محور طولی، عرضی و ارتفاع نیز باید توجه شود.

به طور کلی با انجام صحیح مراحل بالا می‌تواند دقت کابل را کنترل کرد ، زیرا افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد.

البته با استفاده از جوش‌های لیزری در دستگاه ها می‌شود که به عملیات فیوژن سرعت بخشید، اما این روش هم نیاز به   Programing  خاص خود دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای  کابل های مختلف فیبر نوری باید انجام شود.

 فیبر نوری

دستگاه فیوژن به دونوع ثابت و قابل حمل دسته بندی می‌شود که این دستگاه در ابتدا از نوع ثابت تولید شده بود اما کمپانی های مطرح مانند کرنینگ – فایتل نوع قابل حمل آن را هم تولید کردند و پس از آن عملا دستگاه‌های ثابت از چرخه تولید حذف شدند، چرا که دستگاه‌های فیوژن فیبر نوری قابل حمل را می‌توان به راحتی با خود به هر نقطه‌ای حمل کرد و کاربرد بیشتری دارند.برای استفاده از دستگاه‌های فیوژن نیاز به یک فرد و اپراتور آموزش دیده است زیرا فرد برای ایجاد این نقاط جوش دقت کافی باید داشته باشد چون حتی با ایجاد کوچک‌ترین خطاها در زمان فیوژن، کابل ها دچار تضعیف و خرابی می‌شوند.

در این دستگاه‌های فیوژن فیبر نوری عملا ۹۰% عمل جوش توسط اپراتور انجام می‌شود. امروزه با استفاده از فنّاوری‌های جدیدتری مثل "لنزهای میکروسکوپی" که دارای نمایشگر TFT LCD هستند می‌توان بهترین کیفیت جوش را داشته باشیم، زیرا که این نمایشگرها ارتعاشات قوس الکتریکی را به نمایش می‌گذارند.در روش دیگری که برای برقراری جوش استفاده می‌شود، بیشتر عمل جوش توسط دستگاه فیوژن انجام میشود و نقش اپراتور کاهش پیدا می‌کند و به حدود 60% می رسد.

 دستگاه فیوژن فیبر نوری در صنعت ارتباطات و مخابرات بسیار پر کاربرد است. کابل‌های فیبر نوری تعداد کرهای مشخصی دارند و با روش End to End به یکدیگر متصل می‌شوند. که پس از ایجاد این اتصال، ارتباط فیبر نوری با سرعت بسیار بالاتری انجام می‌شود و اطلاعات با دامنه وسیع‌تری منتقل می‌شود.همچنین میزان افت اطلاعات و دیتا در این نوع ارتباطات به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

امروزه با توجه به رشد گسترده فنّاوری اکثر کشورهای پیشرفته دنیا صنعت مخابراتی _ رادیویی و رسانه‌ای فیبر نوری را دارند و در این میان فقط کشورهای در حال توسعه هستند که دلیل نداشتن شناخت کافی از تکنولوژی های روز دنیا و یا نداشتن بودجه‌های مالی در این زمینه از روش‌های مثل فیوژن فیبر نوری استفاده نمی‌کنند.

فیبر‌های نوری به دلیل استفاده از نور بر خلاف سیم‌های مسی محدودیتی در پهنای باند ندارند. همچنین برخلاف سیم‌های مسی، فیبر نوری در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و توانایی انتقال داده را در فواصل طولانی تر دارند، به همین دلیل در اکثر خطوط اینترنت پرسرعت دنیا از فیبر نوری استفاده شده است،کهاین خود می‌تواند بیانگر اهمیت فیبرهای نوری و درنتیجه اهمیت دستگاه های فیوژن فیبر نوری باشد.

-------------------------------------------------

فروشگاه تجهیزات شبکه، دوربین مداربسته و تجهیزات الکترونیکی آی نت کالا       فروش رک در مشهد     آی نت کالا-تستر شبکه

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

تازه‎های وبلاگ

برو بالا